Ekonomi

TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker, Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği Genel Kurulu’na Katıldı Açıklama

TÜBA Lideri Muzaffer Şeker, “Türk milletlerinden bilim insanları ve araştırmacılar, bilgi ve kaynakları paylaşarak iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve toplumsal olarak yıkıcı teknolojiler gibi küresel sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabilirler.” sözünü kullandı.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya göre Şeker, Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi’nin desteğiyle Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği’nin (TDUBAB) 6. Genel Heyet Toplantısı’na katıldı.

Türk dünyasında bilimsel öncelikleri ve bilimsel iş birliğini kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen toplantıda TDUBAB’ın başkanlığı Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nden Tataristan Bilimler Akademisi’ne devredildi.

TÜBA Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise toplantı kapsamında düzenlenen oturumda Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından uluslararası toplumların Türkiye’ye destek verdiğini belirtti.

Türk dünyasının cömert ve merhametli olduğunu belirten Şeker, şunları kaydetti:

“Türk milletlerinden bilim insanları ve araştırmacılar, bilgi ve kaynakları paylaşarak iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve toplumsal olarak yıkıcı teknolojiler gibi küresel sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabilirler. İşbirliği yoluyla birbirimizin kaynaklarından yararlanabilir, ortak çıkarları ve öncelikleri belirleyebilir ve birlikte çalışabiliriz. daha iyi bir gelecek için.Vizyon için çalışabiliriz.Son dönemde yaşanan büyük yangınlar,depremler,seller ve pandemiler bu tür afetlere karşı daha hazırlıklı olmamız gerektiğini bize gösteriyor.Türk dünyası olarak her zaman hazır ve hazır olmamız gerektiğini düşünüyorum. kamu kurumlarımız ve STK’larımız ile iş birliği yapıyoruz.Özellikle bilimsel araştırma alanında birlikte çalışmak büyük güç yaratıyor.İşbirliği yapmak için bir merkeze geldiğimizde sadece kişisel yeteneklerimizi değil, tüm grubun kollektif potansiyelini de güçlendirebiliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu